Setra Grand Prix 2011

2011-04-15

118 řidičů 30 národů přijalo pozvání na Grand Prix, aby zde předvedli své znalosti a dovednosti. Hledali se ti nejlepší řidiči autobusu.

U příležitosti 60. výročí očekávalo letos účastníky několik překvapivých novinek. Soutěž tak byla tentokrát zahájena den předem přímo nočním cvičením. Nové a nekonvenční bylo rovněž hledání řidiče, který je nejvíc „cool“. Uvítací večer byl připraven podle vzoru 50. let a dostal návštěvníky do nálady tehdejší doby, kdy spatřil světlo světla první autobus Setra.

Poprvé se rovněž mohli novináři zúčastnit zkrácené soutěže a letu vrtulníkem, a prohlédnut si tak dění na Nürburgringu z nové perspektivy. Řidiči se však těšili i na osvědčené disciplíny, jako je jízda zručnosti, při níž je nutné projet komplikovanou trať. Při „úsporné jízdě“ na trati Grand Prix bylo vyžadováno citlivé zacházení s plynovým pedálem, přičemž úkolem bylo na rozdíl od Formule 1 projet tak málo pohonných látek, jak jen to je možné, při současně plynulé jízdě.

Také noční cvičení od účastníků ledacos vyžadovala. Kdo byl nejlepší při couvání do jednoho z tmavých boxů, co možná nejblíže vymezovací překážce, kterou však nesměl shodit? A kdo byl nejrychlejší při „bezpečné jízdě“ v centru bezpečnosti jízdy, během níž bylo třeba zvládnout stanovenou trať s překážkami a zatáčku s kluzkým povrchem?

Jako vždy během soutěže Setra Grand Prix nešlo ani letos jen o soutěž samotnou, ale také o to, pořádně se zasmát, popovídat si o své oboru a slavit. Vyvrcholením celé akce bylo závěrečné vyhlášení vítězů ve slavnostní atmosféře a s novými kategoriemi. Jednotlivé vítěze vidíte v tabulce vítězů. Dalším důvodem k radosti bylo vyznamenání „nejlepší autobus“, který byl firmě Setra propůjčen odborným časopisem Busfahrer.

Byly to dva skvělé dny, kdy jsme si mohli užívat společenství rodiny Setra. Pro všechny, kdo při tom nemohli být, jsme shrnuli ty nejvíce emocionální a nejpoutavější momenty do fotogalerie a filmu.

K velkému finále se ještě jednou sešlo více než 300 účastníků a vytvořili vedle nápisu „Setra“, který vytvořilo 25 autobusů Setra, ještě jubilejní číslici „60“. Jak nápis vznikal, si můžete prohlédnout na Youtube.